krawat powłoka_teflonowa
krawaty,  modne krawaty

Usuwanie plam z krawatów jedwabnych

Należy pamiętać, że krawaty jedwabne są bardzo wrażliwe na plamy. Krawaty są zwykle wykonane z delikatnych materiałów i są narażone na różnego typu zabrudzenia. Krawaty kupuje się zazwyczaj na dość długi czas i każdy ma nadzieję utrzymać je jak najdłużej w nie zmienionym stanie. Wiedząc to, najlepiej kupić kilka wzorów, tak aby uniknąć nadużywania jednego krawata i tym samym wydłużyć żywotność swojej kolekcji. krawat powłoka_teflonowa

Każdy mężczyzna ma swoje ulubione krawaty i takie które nosi od czasu do czasu. Niektóre są dość kosztowne a do innych przywiązuje się wartość sentymentalną (np. prezent od bliskiej osoby). Jeżeli będąc w restauracji, na obiedzie zabrudziłeś krawat i powstała plama, to na szybko można ratować krawat przez nasypanie soli na plamę. Sól pochłania nadmiar tłuszczu z tkaniny. Niech sól pozostanie na krawacie przez kilka minut, później będzie dużo łatwiej ostatecznie wyeliminować plamy. Jeśli sól nie zadziała, to można umyć krawat ręcznie. Nie korzystać z pralki!!! Metoda kolejna jest jednak w jakiś sposób ryzykowna, ponieważ krawat w kontakcie z wodą może się zdeformować, skurczyć. Aby sprawdzić, czy środek czyszczący (odplamiacz do tkanin) jest bezpieczny w użyciu (żeby nie zniszczyć tkaniny z przodu krawata), nanieś niewielką ilość płynu na drugim końcu krawata (wąski koniec). I obserwuj, czy kolor tkaniny nie będzie się odbarwiał. Uważaj, nie trzyj za mocno krawata, gdyż tkanina może się zmechacić, postrzępić.

Na koniec, nawet jeśli już plama zejdzie z krawata, istnieje prawdopodobieństwo, że nie będzie już wtedy wyglądał najlepiej. Niestety takie wypadki są nieuniknione, i zawsze lepiej uważać na to aby nie zabrudzić krawata w czasie noszenia.

Można też skorzystać z pralni chemicznych, które oferują czyszczenie krawatów. Wtedy mamy większą pewność że nic się nie stanie z ulubionym krawatem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *