wybór krawata
jak zawiązać krawat,  krawaty

Wybór krawata

Wybór krawata

Wybierając krawat należy uwzględnić na jaką będzie okazję oraz całość stroju (koszula, marynarka). Na rozmowę o pracę, spotkanie w interesach, do biura nie należy zakładać ekstrawaganckiego wzoru. Najlepiej wybrać prosty, klasyczny krawat o stonowanej kolorystyce, dopełniający całości stroju.  Na spotkania i uroczystości o charakterze mniej formalnym, można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i dopełnić strój kolorowym wzorzystym krawatem.

Znawcy męskiej mody uważają, że krawat musi być wykonany z jedwabiu aby wyglądał elegancko. Tak naprawdę to liczy się splot tkaniny krawatowej z jakiej jest uszyty, wzór i kolor nici. Nie jednokrotnie krawat wykonany z microfibry wygląda lepiej od krawata jedwabnego ale wykonany innym splotem. Przyjmuje się, że krawat powinien być ciemniejszy od koszuli. Krawat powinien błyszczeć bardziej niż koszula. Dużo jest krawatów jednobarwnych, gładkich lub w wąskie paski. Wciąż kupuje się krawaty w drobne wzorki, jednak na świecie zaczynają być modne szerokie poprzeczne i skośne pasy, duże wzory kwiatowe, romby.

Jeżeli ubraliśmy koszulę w paski, to lepiej unikać bardzo wzorzystych krawatów, załóżmy wtedy spokojny, raczej jednokolorowy model.

Dlugość i szerokość krawata.

Krótkie krawaty na przestrzeni wieków zyskiwały na długości, związane to było z luką jaką trzeba było wypełnić pomiędzy polami marynarki. Obecnie standardowy krawat ma długość od 148-152cm. Szerokość krawata ulega ciągłej zmianie. W tej chwili powstają krawaty coraz węższe, standard to 8 – 8,5cm szerokości. W przeszłości były produkowane nawet powyżej 12cm. Istnieją również bardzo wąskie krawaty o szerokości 4 – 6cm nazywane potocznie „śledziem”. Noszą je głównie młode osoby.
Zasadą, którą trzeba przestrzegać to dopasowanie szerokości krawata do szerokości klap marynarki. Ogólnie przyjęta jest zasada: węższy krawat do węższych klap marynarki i na odwrót.

Węzły krawatowe

Jeżeli wybierzemy sposób wiązania krawata, w którym trzeba wykonać dużo ruchów, zawiązany krawat stanie się krótszy. Koniec zawiązanego krawata powinien sięgać początku paska spodni.

Istnieje duża różnorodność w wiązaniu węzłów krawatowych, ale w rzeczywistości większość ludzi poprzestaje na czterech podstawowych węzłach:
1./ Węzeł prosty
2./ Węzeł Shelby
3./ Węzeł Pół-Windsor
3./ Węzeł Windsor

Najprostszym i najważniejszym z nich jest tzw. węzeł prosty, zwany też „węzłem w czwórkę”. Na ogół dobrze wygląda ze wszystkimi męskimi kołnierzykami, ale najlepiej nadaje się do koszul z węższym kołnierzykiem. „Węzeł w czwórkę” jest zawsze nieco dłuższy i ma nieco węższy kształt.
Raczej nie jest przeznaczony dla osób niskich i o pociągłej, szczupłej twarzy, za to tuszuje szersze rysy.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *